Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 – Podprogram 2023”
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozłowie informuje, że przystąpił do realizacji „Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Program FEPŻ jest następcą Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozłowie informuje, że w dniach:
od 01.03.2024r. do 15.03.2024r.
w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozłowie wydawane będą skierowania do otrzymania pomocy w postaci paczki żywnościowej.
Wsparcie w ramach FEPŻ w postaci paczek żywnościowych przeznaczone będzie dla osób, zamieszkujących na terenie Gminy Kozłów, których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego wynikającego z art. 8 ust.1 pkt 1 i art. 8 ust 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej ( j.t. Dz.U. z 2023r. poz.901, z późn.zm), tj. kwoty:
– 2 056,40 zł –w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
– 1 590,00 zł –w przypadku osoby w rodzinie.
UWAGA: DECYDUJE SPEŁNIENIE KRYTERIUM DOCHODOWEGO!!!
Osoby zainteresowane otrzymaniem skierowania zobowiązane są do przedstawienia dokumentów potwierdzających posiadany dochód netto wszystkich członków rodziny bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku.
W przypadku emerytów i rencistów prosimy o przedłożenie decyzji przyznającej świadczenie emerytalne, rentowe, decyzji przyznającej świadczenie uzupełniające (500+ dla osoby niepełnosprawnej), zasiłek pielęgnacyjny, itp.
Osoby posiadające gospodarstwo rolne (bądź gospodarstwo rolne w dzierżawie) w dniu składania skierowania o pomoc żywnościową zobowiązane są do przedłożenia dokumentu potwierdzającego liczbę hektarów przeliczeniowych.
Liczba skierowań jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozłowie zastrzega sobie możliwość skrócenia bądź wydłużenia czasu przyjmowania skierowań w przypadku wyczerpania limitu skierowań bądź wydania mniejszej liczby skierowań.
Informujemy również, iż w stosownym czasie zostaną podane do wiadomości publicznej szczegółowe informacje dotyczące terminów wydawania artykułów żywnościowych.
Na dochód określony w przepisach ustawy o pomocy społecznej składają się przychody wszystkich członków rodziny, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, a w przypadku utraty w tym miesiącu dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony.
Za dochód netto uważa się sumę miesięcznych przychodów pomniejszoną o:
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
- składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Do dochodu wlicza się m.in.:
- wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło,
- wynagrodzenie za pracę dorywczą,
- świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne, z wyłączeniem świadczeń jednorazowych,
- renty,
- emerytury,
- alimenty,
- odliczane (przez pracodawcę) od wynagrodzeń obciążenia komornicze z tytułu postępowań administracyjnych, spłata rat pożyczki czy ubezpieczenia,
- zasiłki dla bezrobotnych,
- dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej,
- dochody z gospodarstwa rolnego (przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 345,00 zł),
- świadczenia z pomocy społecznej (zasiłki stałe i okresowe),
- dochody z majątku rodziny (czynsze najmu i dzierżawy),
- dodatek mieszkaniowy,
- dodatek energetyczny.
Do dochodu nie wlicza się:
- świadczenie wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 8a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007r. o Karcie Polaka,
- jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego,
- zasiłku celowego,
- pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty (stypendium szkolne),
- wartości świadczenia w naturze,
- dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego.